Hephaistose Interdistsiplinaarne Laboratoorium

Kiridashi

Täiuslik märkenuga ideaalseks puutööks

Kiridashi noad on märkenoad, nikerdusnoad, nahatööriistad ja igapäevased kaasaskantavad (EDC) noad. Tegelikult on need tõenäoliselt parimad EDC noad. Need on odavad, kergesti kasutatavad ja äärmiselt vastupidavad. Puusepad armastavad neid märkenugadena, nahatöötlejad kasutavad neid detailseks lõikamiseks ja särfimiseks, nad on kasulikud köite lõikamiseks ja karpide avamiseks ning neid kasutatakse bonsai puude pügamiseks ja detailseks lõikamiseks. Selle artikli eesmärk on tutvustada teile kiridashi nuga ja näidata, miks peaksite ühe oma tööriistakomplekti lisama.

Mis on Kiridashi?

Kiridashi on lihtsad ja mitmekülgsed ühe kaldlõikega noad Jaapanist. Neid kutsutakse sageli jaapani keeles kiridashi kogatana, mis tähendab “väike nuga lõikamiseks”, mis on täiesti õige. Nende disain on samuti väga minimalistlik. Need on ühelt poolt diagonaalselt teritatud süsinikterasest plaadid, mis loovad kitsa, peene lõikeserva. Neid saab sisestada bambusest tupedesse või ümber mässida nööriga, et moodustada käepide, kuid sageli kasutatakse neid lihtsalt ühe terasest tükina.

Minevikus olid kiridashid üks kõige sagedamini kasutatavaid tööriistu Jaapanis. Lapsed hoidsid neid oma kooli pinalites, et pliiatseid teritada ja kunstitunnis kasutada. Täiskasvanutel oli see alati käepärast, kui vaja oli karpi avada või nööri lõigata.

Tänapäeval kasutavad Jaapanis neid kõige sagedamini puusepad märkenugadena ja nikerdusnoadena, kimono valmistajad kanga lõikamiseks ning bonsai hortikultuurid pügamiseks. Kuid nende käepäraste multifunktsionaalsete tööriistade potentsiaal on lõputu.

Disain ja omadused

Kiridashi on pikad sirged terasest tükid, millel on diagonaalne lihv, mis lõpeb terava tipuga. Neid on saadaval mitmes suuruses, mis erinevad tera laiuse poolest. Enamik kiridashisid on 15 mm, 18 mm, 21 mm või 24 mm, kuid neid võib leida ka 9 mm, 12 mm, 27 mm ja 30 mm laiustena. Kiridashi pikkus ja paksus varieerub olenevalt tootjast ja stiilist – kuid need on tavaliselt 180 mm kuni 200 mm pikad ja 2 mm kuni 4 mm paksused.

Lihv

Tera lihvimisnurk on oluline nii tera tugevuse kui ka teravuse määramisel. Madalama nurgaga lihvitud nuga on teravam ja vähem tugev kui kõrgema nurgaga lihvitud nuga. Kööginoad peavad olema väga teravad, kuid mitte nii tugevad, kuna need lõikavad tavaliselt pehmemaid materjale nagu liha ja köögiviljad.

Tööriistanoad peavad olema tugevamad, kuna need puutuvad kokku kõvemate materjalidega nagu puit ja metall. Nii et tööriistanugade puhul valime tavaliselt kõrgema nurgaga lihvi, et nuga ei kahjustuks.

Kiridashi nuga on tavaliselt lihvitud 20-kraadise nurga all, mis tähendab, et see on tugev, terav ja sobib hästi igapäevaseks kasutamiseks. Kui soovite rohkem teada saada lihvimisnurkadest, saate lugeda meie noateritamise juhendit.

Teritus

Kiridashi noad on ühe kaldlõikega noad, mis tähendab, et neid teritatakse ainult ühel küljel, samas kui teine külg on täiesti tasane. See ei mõjuta kasutamist paremakäelistele, kuid vasakukäelistele võib olla raske leida sobivaid nugasid. Kui olete vasakukäeline, pidage meeles, et otsite spetsiaalselt vasakukäelist kiridashit. Lisaks tähendab ühe kaldlõikega nuga, et seda on lihtsam teritada kui kahe kaldlõikega nuga.

Traditsioonilised kasutusalad

Kiridashi oli traditsiooniliselt kasutusel nikerdusnugadena budistlikes templites, kus mungad nikerdasid puust kujud jumalateenistusteks. Need levisid üle kogu Jaapani, muutudes mitmeotstarbelisteks tarbenugadeks. Inimesed kasutasid neid lusikate ja väikeste mänguasjade nikerdamiseks lastele, samuti riide ja nööri lõikamiseks. Veel üsna hiljuti pidid lapsed kooli minnes kaasa võtma kiridashi, et teritada pliiatseid ja lõigata kunstitunnis paberit ja kangast.

Peale igapäevaste kasutusalade olid paljudel erialadel kiridashi kasutamise eripärad, mis muutsid neist hädavajalikud tööriistad paljudes valdkondades nagu puutöö, aiandus ja palju muud. Vaatame lühidalt mõnda neist.

Puutöö

Kiridashi nikerdus- ja märkimisnuga

Head märkimisnuga on puutööks raske leida. Leiad sellise, mis sobib hästi õrnade ja peente märkide tegemiseks, mustrite välja joonistamiseks või kaldliidete tegemiseks – aga see on kasutu sügavate lõigete tegemiseks. Leiad suure märkimisnoa, mis suudab teha sügavaid lõikeid, aga seda on raske kasutada õrnade tööde jaoks. Enamik neist ei kesta kaua. Need on kas ühekordselt kasutatavad, õrnade vahetatavate teradega, või nii üle-töödeldud, et kui need murduvad või tuhmuvad, on lihtsam uus osta kui olemasolevat hooldada.

Seepärast on kiridashid suurepärased. Nende peened otsad ja kitsad profiilid võimaldavad teha puhtaid ja delikaatseid lõikeid; saad välja joonistada peeneid mustreid, väikseid kaldliiteid ja muid puuliiteid. Nende erakordselt teravad Jaapani süsinikterasest terad võimaldavad lõigata sügavalt vähese vaevaga. Ja nende lihtne, kasutajasõbralik disain muudab need peaaegu hävitamatuks, lihtsasti teritatavaks (kuigi seda on harva vaja) ja kergesti hooldatavaks.

Nad ei suuda mitte ainult märgistada keerulisi kohti, vaid paljudel juhtudel suudavad nad ka keerulisi töötlusi teha. Pärast kiridashi kasutamist oma nikerdusmustri märgistamiseks võid avastada, et kasutad kiridashi töötluse tegemiseks, selle asemel, et kaevata oma tööriistakasti, et leida sobiv nikerdusnuga. Pärast kaldliite märkimist ja lõikamist, kui see ei sobi täiuslikult, on lihtsam lihtsalt puidust üleliigne osa kiridashiga maha lõigata, kui otsida peitlit. Neid asju sa ei unistaks teha tavalise märkimisnoaga – aga kiridashi pole tavalised märkimisnoad.

Nad on märkimisnoad, nikerdusnoad, puunikerduse noad ja isegi peitlid, kui sa soovid. Nad on äärmiselt mitmekülgsed ja parimad teraga puutööriistad.

Õmblemine

Kiridashi on äärmiselt kasulikud tööriistad õmblejatele ja rätsepatele. Isegi traditsioonilised kimonovalmistajad kasutavad kiridashi igapäevaselt oma töös, et lõigata ja lõigata kangast, ning lõigata niite ja õmblusi.

Kuna kiridashi on õhukesed, madala profiiliga ja ühe kaldservaga, võimaldavad need teha äärmiselt täpseid lõikeid. Seega saavad rätsepad ja kimonovalmistajad neid usaldada, et teha detailseid lõikeid oma keerukate mustrite ja kujunduste jaoks. Nende lihtsus ja teravus muudavad need lihtsasti kasutatavaks tööriistaks, mida saab kohe haarata ja kasutada ilma eriliste ettevalmistusteta, seega on üks levinumaid kasutusviise tekstiilitööstuses liigse kanga kiire ja puhas lõikamine pärast õmbluse tegemist.

Kiridashi aitavad kimonovalmistajatel luua uhkeid ja keerukaid kujundusi täpsuse ja täpsusega. Nad võimaldavad rätsepadel, õmblejatel ja rätsepadel lõigata kangast soovitud suurusele, lõigata niite ja õmblusi ning eemaldada liigse kanga mõne kiire liigutusega.

Kui sa soovid oma õmbluskomplekti vähendada, pane ära oma niidilõikurid, tarbenoad ja kangakäärid ning asenda need ühe kiridashiga. Koos nõelte, niidi ja nööpnõeltega võib kiridashi kiiresti muutuda üheks kõige olulisemaks tööriistaks sinu õmblusvarustuses.

Bonsai

Bonsai kasvatamine ja kujundamine nõuab tähelepanu detailidele, seega on väga terava ja kitsa tera kasutamine oluline, kuna see võimaldab jõuda kitsastesse kohtadesse ja teha lõikeid, mis oleks suurema noa või kääridega keerulisemad.

Kuna kiridashi on ühe kaldservaga noad, sobivad need ideaalselt keerukate ja detailsete lõigete tegemiseks. Seetõttu on need hädavajalikud tööriistad delikaatses bonsai kunstis. Ühe kaldservaga tera lõikeserv saab suruda otse vastu seda, mida ta lõikab. Seega, kui lõikad bonsai oksa kiridashiga, saad selle lõigata tüvega tasa, jättes osa oksast maha.

Bonsai harrastajad kasutavad kiridashi sageli jini, shari ja uro loomiseks. Need kõik viitavad erinevatele surnud puidu vormidele, mis eksisteerivad koos elava bonsai puuga. Jini loomiseks kasutab bonsai kasvataja kiridashi, et koorida koor ühelt puu oksalt, mis tapab oksa. Oks lõpetab kasvamise ja muutub valkjaks, samal ajal kui ülejäänud puu elab edasi.

Shari loomiseks teed sama protsessi nagu jini puhul, kuid puutüvel, mitte oksal. See loob mitmevärvilise ja mitmetekstuurilise tüve, millel on väga vana välimus. Nii jin kui shari jäljendavad asju, mis juhtuvad puudega looduses, kui need puutuvad kokku karmide keskkonnatingimustega. Selle jaotise ülaosas olev pilt näitab bonsait suure shari ja mitme jiniga, mis loovad tugeva kontrasti tumedate elavate tüvede ja okste vahel.

Lõpuks, uro loomiseks lõikad osa tüvest oma kiridashiga, luues õõnsuse. See juhtub ka looduses täiskasvanud puudega. Kui oks sureb ja mädaneb, jätab see tihti õõnsuse, kus see kunagi oli.

Kiridashid on hädavajalikud tööriistad bonsai entusiastidele, kuna need võimaldavad sul hõlpsasti kärpida ja kujundada oma delikaatseid puid ning jäljendada loodust, luues jini, shari ja uro.

Kaasaegsed kasutusalad

EDC nuga/tarbenuga

Kiridashid on suurepärased igapäevaseks kasutamiseks mõeldud noad. Kuid kuna kiridashi on fikseeritud, avatud teraga noad, vajavad nad midagi tera katmiseks, et oleks ohutu neid taskusse panna. Kiridashi valmistajad müüvad sageli lihtsaid bambusest tupesid  või saab teha väikese tupe paksust kangast või nahast. Madala profiili tõttu ei võta need palju ruumi. Sa saad hoida ühte oma taskus, seljakotis või kindalaekas. Need on tõesti parimad EDC noad.

Nende teravad otsad ja väga teravad servad teevad need kasulikuks köite lõikamiseks, pakendite avamiseks, kirjade ja karpide avamiseks ning peaaegu igaks muuks lõiketööks, mida sa vajad. Nad suudavad teha kõike, mida suudab teha taandatav tarbenuga, ainult paremini, kuna nende terad on teravamad ja kestavad palju kauem.

Paljud inimesed hoiavad kiridashi oma telkimis- või kalastamisvarustuses. Kuna need on traditsiooniliselt nikerdusnoad, sobivad need suurepäraselt puunikerduseks telkimise ajal. Need teevad tule süütamiseks mõeldud laastude nikerdamise imelihtsaks. Ja nad saavad lõigata läbi kalastusliini, isegi punutud liini, ilma probleemideta.

Nahk

Kui oled varem nahatööd teinud, oled tõenäoliselt märganud, et kiridashi on kujunduselt ja olekult väga sarnased särfimistööriistaga.

Peamine erinevus Jaapani kiridashi ja särfimisnugade vahel, mida leiad oma kohalikust käsitööpoodist, on terase kvaliteet. särfimisnoad kasutavad madala kvaliteediga süsinikterasid ja teraseid nagu 1085 ja 12C27, mille süsinikusisaldus on 0,6% kuni 0,8% ja palju madalam kõvadus kui Jaapani Shirogami ja Aogami terastel. Seega on Jaapani kiridashi palju teravamad ja hoiavad oma teravust palju kauem kui tavaline särfimisnuga.

Kuna särfimisnuge ja Jaapani kiridashisid müüakse umbes samas hinnaklassis ja on ka suht sarnase kujuga, hakkavad kiridashid muutuma väga populaarseks professionaalsete nahatöötegijate ja hobitegijate seas üle kogu maailma.

 

Selle loo algupärandi õigus kuulub  Jacob Lynagh’le. Jacob on elanud Osakas kaheksa aastat. Teda huvitab Jaapani ajalugu ja kaasaegne kirjandus, samuti armastab ta puutööd ja Jaapani tööriistu.